مقالات

فلزیاب یونی

فلزیاب یونی ، ابتدا توضیح مختصری از خود یون بخوانید . یون به اتم یا مولکول‌هایی گفته می‌شود که بار الکتریکی اضافه داشته باشند و این بار می‌تواند منفی یا مثبت باشد. نابرابری تعداد کلالکترون‌ها با پروتون‌ها، در یک اتم یا مولکول، به آن بار خالص مثبت یا بار خالص منفی الکتریکی می‌دهد.با استفاده از روش‌های فیزیکی یا شیمیایی، از طریق یونیزاسیون می‌توان این پدیده را ایجاد کرد.

فراز فلزیاب

فراز فلزیاب

از نگاه فیزیکی یونی که از یک اتم تشکیل شده یون اتمی یا تک اتمی (مونواتمیک) نامیده می‌شود، و اگر آن یون از دو یا چند اتم تشکیل شده باشد، آن را یک یون مولکولی یا چنداتمی (پلی‌اتمیک) می‌گویند. از نگاه شیمیایی، اگر یک اتم خنثی، یک یا چند الکترون خود را از دست دهد، دارای بار خالص مثبت می‌شود و به عنوان یک کاتیون شناخته می‌شود، و برعکس؛ اگر یک اتم خنثی الکترون بیشتری به دست آورد، دارای بار خالص منفی می‌شود و به عنوان یک آنیون شناخته شده‌است و بنابر این:

کاتیون : یونی است که بار مثبت دارد.

آنیون : یونی است که بار منفی دارد. به سبب ناهمگونی بار الکتریکی خود، کاتیون‌ها و آنیون‌ها یکدیگر را به آسانی جذب و تشکیل ترکیبات یونی مانند نمک را ممکن می‌سازند .

دستگاه یون یاب همان فلزیاب یونی میباشد که میتوان از آن بعنوان ردیاب یونی نیز نام برد.

قیمت دستگاه فلزیاب یونی

این دستگاه میتواند در بسیاری از موارد بار ها بهتر و موفق تر از دستگاه های فلزیاب عمل نماید. فقط کافیست در محل های لازم استفاده گردد تا از نتیجه تشخیص آن شگفت زده شوید. از فلزیاب یونی می توان در ردیابی فلزاتی مانند طلا و نقره و مس و الماس و فضای خالی استفاده نمود. معمولا این نوع دستگاه ها دارای سلکتوری هستند که اپراتور می تواند هر فلزی را انتخاب نماید.

فراز فلزیاب

فراز فلزیاب

برد و شعاع فلزیاب یونی مانند سایر ردیاب های آنتنی تابع سه فاکتور اساسی است. حجم و اندازه فلز مدفون. مدت زمان ماندگاری فلز مدفون . نوع و جنس فلز مدفون. یون یاب راداری یا فلزیاب یونی  نمی تواند از قانون رادار بهره ببرد چون رادار از اصول یون برای تشخیص طلا یا انواع فلزات بهره نمی برد و یون یاب در اصل توان تشخیص و مشخص نمودن یون فلزات در عمق زیاد را ندارد. یون طلا در شرایط انرژی پراکنده در اطراف طلا شکل میگیرد و در مرکز طلا متمرکز نمیشود.

خرید فلزیاب یونی

یون در فلزات مغناطیسی که دچار اکسیداسیون میشود بسیار بالاتر از فلزی مانند طلا میباشد و همین امر میتواند موجب خطای یون یاب در تشخیص دیگر منابع یا فلزات بجای طلا گردد. وجود یون از مواد هم مکان طلا نیز میتواند دستگاه یون یاب را دچار خطا نماید . یون یاب یا تسلا یا مگنتومتر تصویری نمی تواند طلای جدید را تشخیص دهد در نتیجه در تشخیص طلای قدیمی نیز دچار اختلاف در تشخیص میباشد چون طلا جزو عناصر یا فلزاتی میباشد که در اثر مرور زمان مولکول درونی ان تغییر نمیکند تا پوسیده شده و یون با انرژی بسیار بالا را در مرکز خود یا سطح خود ایجاد نماید تا بتوان در نقطه زنی از یون یاب یا فلزیاب یونی بهره برد.

فراز فلزیاب

فراز فلزیاب

فلزیاب های راداری که از نوع فلزیاب انتنی یا فلزیاب تصویری یا فلزیاب لیزری هستند باید طبق اصول رادار بنابر فرکانس عمل نماید و تفکیک طلا یا انواع فلزات بنابر جدول تفکیک و تشخیص وی دی ای اسکال VDI SCALE در ادیت EDIT به انجام رسانده و فلزیاب راداری باید تنظیمات سطح و حجم ترشهولد THRESHOLD مانند رادار برای مشخص نمودن وضعیت طلا یا الیاژ فلزات را دارا باشد تا بتواند طلا یا فلزات مورد نظر را مجزا تفکیک نماید و اختلاف فلزات یا منابع مزاحم را از طلا تشخیص دهد. ردیابهای یونی میتوانند طلا و نقره را از فاصله دور تشخیص داد.

البته بد نیست بدانید پروسه یونیزه شدن طلا و نقره تابع شرایط و فاکتورهای متغییری است مانند
طول و عرض جغرافیایی
میزان رطوبت
میزان میانگین درجه حرارت در طول سال
میزان مواد معدنی موجود در خاک
همچنین میزان و شدت یونیزه شدت طلا در نیمکره شمالی و جنوبی متفاوت است. مسیر حرکت یونها از سمت جنوب به سمت شمال است. مسافت طی شده توسط یون ها نیز 15 کیلومتر است. اپراتور باید در مسیر حرکت یونها قرار بگیرد تا فلزیاب یونی بتواند رد یون را بگیرد. ردیاب های یونی از این نظر که اپراتور هیچ دخالتی در عملکرد آن ندارد میتوان یکی از گزینه های مطلوب برای کاوشگران باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که در زمان کار با فلزیاب یونی از پوشیدن لباس های چرمی خودداری نمایید.

برد و مسافتی که یون ها طی میکنند تابع میزان و حجم طلا یا نقره است. هر اندازه میزان طلا یا نقره بیشتر باشد به همان اندازه شعاع و مسافتی که یون طی میکند نیز بیشتر است . یون یاب ها در اصل دستگاهی هستند جهت تشخیص هواکش خزانه، اتاقک و … که میتواند صحت وجود هواکش را اعلام نماید. محل ذخیره سازی غنایم و گنج ها با یک راه ورود و خروج همراه میباشد که بعنوان یک راه جهت دسترسی به گنجینه میباشد. فلزات بر اثر اکسایش یون از خود آزاد میکنند و در فضای اطراف قوطه ور میشوند.

اگر فلزیاب یونی را در محل خروجی هواکش ها بگیریم وجود یون موجود در فضا را تشخیص خواهد داد. با توجه به اینکه محل ذخیره سازی گنجینه ها پلمپ شده است، باور بسیاری بر این است که وجود یون با بار مثبت در فضای هواکش ها موجود نمیباشد و این راهی ۵۰ درصدی برای تشخیص محل گنجینه میباشد. که بهتر است به همراه فلزیاب مکمل استفاده گردد تا بتواند در دستیابی به گنج به شما کمک کند .

فراز فلزیاب

فراز فلزیاب

فلزیاب یونی وسیله‌ای است که برای پیدا کردن اجسام فلزی مخفی یا گم شده درون زمین، دیوار یا اجسام دیگر به کار گرفته می‌شود. دستگاه فلزیاب‌ها میدان مغناطیسی  را در اطراف دیسک جستجوگر خود ایجاد می‌کنند.

زمانی که جسم فلزی در محدوده میدان مغناطیسی قرار بگیرد شدت میدان مغناطیسی تغییر کرده و دستگاه فلزیاب با این تغییرات متوجه وجود فلز در اطراف دیسک خود خواهد شد و آن را آشکار و اطلاع می‌دهد. هر چقدر شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه بیشتر باشند

عمق کشف فلز بیشتر خواهد بود. عمق کاوش توسط فلزیاب با توجه به اندازه ، شکل و جنس فلز تغییر می‌کند کمتر یا بیشتر می‌شود. این دسته فلزیاب‌ها که معمولاً خیلی سبک و بوده و دیسک آن‌ها کوچک (دیسک استاندارد آن‌ها ۲۵ سانتی‌متر) می‌باشد و عمق کاوش فلز آن‌ها نیز معمولاً کمتر از یک متر می‌باشد. به این معنی که یک فلز به شکل مربع به اندازه ۱متر در ۱متر را حداکثر می‌تواند از فاصله یک متری پیدا کند. فلزیاب‌های تفریحی برای پیدا کردن فلزات در سطح خاک طراحی شده‌اند. این نوع فلزیاب‌ها دارای صفحه نمایشگری دیجیتالی و پیشرفته می‌باشند. فلزیاب‌های تفریحی که دارای نمایشگر دیجیتالی می‌باشند قدرت تفکیکی کم و بیش برابر با ۸۰٪ دارند. به این منظور که می‌توانند فلزات آهنی را از فلزات غیرآهنی با دقت ۸۰ درصد جدا کنند.

فلزیاب‌های پیشرفته، قدرت بسیار بیشتری نسبت به دیگر فلزیاب‌ها دیگر را دارا می‌باشند. فلزیاب‌های پیشرفته دارای و معمولاً خود فلزیاب یا باتری آن‌ها یا هر دوی آن‌ها به کمر بسته می‌شود. فلزیاب‌های پیشرفته قدرت تفکیک زیادی ندارند.

در شرکت فلزیاب فراز سعی شده است بهترین دستگاه‌های موجود در بازار‌های بین المللی برای شما انتخاب شود تا شما را برای یک انتخاب  و صحیح یاری دهد تا بتواند ضمن معرفی محصولات این شرکت ، شما را برای رسیدن به اهدافتان راهنمائی نماید.
برای یک خرید هوشمندانه میتوانید با مشاورین ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *